تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 خرداد 1402 - 14:39
47 بازدید
کد خبر : 4891

عکس/ ۱۰ سریال جذابی که در اوج محبوبیت و اعتبار به پایان رسیدند

عکس/ ۱۰ سریال جذابی که در اوج محبوبیت و اعتبار به پایان رسیدند
سریال Breaking Bad در پنج فصل به پایان رسید تا روایت جمع و جور و متمرکز آن در مورد تبدیل شدن شخصیت خوش قلب و ساده والتر وایت به یک قاچاقچی و تولید کننده مواد مخدر سنگدل و بیرحم به نام هایزنبرگ حفظ شود.

به گزارش ماجراجو – برخی از سریال ها به شکلی هوشمندانه زمانی که در اوج هستند خداحافظی کرده و از لکه دار کردن میراثشان جلوگیری می کنند.

روزیاتو نوشت: نمونه های بسیاری از فصول بی نقص تلویزیونی وجود دارد که موفق نمی شوند تا پیش از کاهش کیفیت و ناامید کردن منتقدانشان به پایان برسند.

برخی از مشهورترین نمونه این سریال ها Dexter, Weeds, The Office, 13 Reasons Why, و Supernatural هستند. در مورد این سریال ها، چیزی که با داستان هایی جذاب و بی نقص شروع می شود با سرانجام های ناخوشایند و ناامید کننده شخصیت ها و توسعه روایت های غیرمنتظره (منفی) و پیچش های داستانی مضحک به پایان می رسند.

علاوه بر این، به همان اندازه سریال هایی هستند که به دلایل عجیب و غریب و خنده دار کنسل شده و خیلی زودتر از آنچه که باید، به پایان می رسند. این سریال ها بعد از یک یا چند فصل بی نقص و فوق العاده کنسل شده یا زمانی که حس می شد می توانند مدت های دیگری در اوج بمانند به پایان رسیدند.

در این حوزه از سریال ها می توان به Bloodline, Deadwood,GLOW, The Punisher, و Firefly اشاره کرد که بسیار زودتر از آنچه که لیاقتش را داشتند کنسل شدند. با این وجود کمتر شنیده می شود که سریال در دوران اوج و به شکلی هوشمندانه تصمیم می گیرند به پایان برسند و ده سریالی که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد پایانی بسیار طبیعی و خوشایند داشته در حالی که کنترل هنری داستان و کلیت سریال همچنان در دست خالقانشان قرار داشت. پس در ادامه این مطلب شما را با ۱۰ سریالی آشنا خواهیم کرد که در بهترین و درست ترین زمان ممکن و در زمانی که در اوج اعتبار و محبوبیت قرار داشتند به پایان رسیدند.

10 سریالی که در اوج محبوبیت و کیفیت به پایان رسیدند

۱۰- Yellowstone (2018-2023)

سریال Yellowstone قرار است در پنجمین فصل خود که در ماه های آینده منتشر می شود به پایان برسد. در حالی که خروج غیرمنتظره و به یک باره کوین کاستنر از این فرانچایز نقش مهمی در پایان یافتن نابهنگام سریال Yellowstone داشت اما تیلور شریدان به عنوان خالق سریال می توانست داستان را بدون شخصیت اصلی نیز ادامه دهد.

گمانه زنی ها و ابهامات بسیاری در مورد اینکه چه بر سر ادامه سریال یلواستون رخ داد وجود دارد و اینکه چطور اسپین آف ها و دنباله های این سریال میراث آن را ادامه خواهند داد. تصمیم به پایان سریال اورجینال یلواستون بعد از ۵ فصل موفق که هر کدام بهتر از قبلی بود و شروعی تازه با یک دنباله سریالی جدید با هدایت متیو مک کانهی، ظاهراً پاسخ بی نقصی به خروج نابهنگام و تاثربرانگیز کوین کاستنر در یکی از بهترین سریال های سال های اخیر با فضایی متفاوت است.

10 سریالی که در اوج محبوبیت و کیفیت به پایان رسیدند

۹- Breaking Bad (2008-2013)

سریال Breaking Bad در پنج فصل به پایان رسید تا روایت جمع و جور و متمرکز آن در مورد تبدیل شدن شخصیت خوش قلب و ساده والتر وایت به یک قاچاقچی و تولید کننده مواد مخدر سنگدل و بیرحم به نام هایزنبرگ حفظ شود. وینس گیلیگان و تیم نویسندگانش دشواری ادامه کیفیت بی نقص سریال را به خوبی درک کرده و پایانی رضایت بخش طبیعی را برای آن با ویرانی شخصیت والتر وایت از درون و سپس سقوط کامل و مرگش فراهم کردند.

سریال بریکینگ بد در تمام طول پنج فصل خود مورد تحسین منتقدان و بینندگان قرار داشت و با موفقیت از کاهش کیفیت فصل آخر خود جلوگیری کرد، اتفاقی که با تمرکز بر روایت پرجزییات و دقیق ممکن شد.

پایان دادن به بریکینگ بد با ۵ فصل، همچنین الهام بخش سریال اسپین آف Better Call Saul (که بسیاری آن را در حد و اندازه های سریال اورجینال و حتی بهتر از آن می دانستند) و فیلم El Camino شد که سرنوشت شخصیت جسی پینکمن بعد از ماجراهای سریال اصلی را به تصویر می کشید.

10 سریالی که در اوج محبوبیت و کیفیت به پایان رسیدند

۸- Schitt’s Creek (2015-2020)

سریال Schitt’s Creek در تمام شش فصل خود تازگی و کیفیتش را حفظ کرد. این سریال کمدی هرگز بیش از آنچه که باید نماند و دچار خستگی کیفی نیز نشد. این رویکرد به سریال امکان داد تا سطح بالای نویسندگی، هوشمندی و کمدی بی نقص و توسعه شخصیت ها را تا پایان حفظ کند.

سریال Schitt’s Creek پایانی بسیار طبیعی برای اوج روایت و شخصیت ها داشت که در تمام مسیر شش فصل خود، از شروع بی سروصدا و کمتر دیده شده اش تا داستان شخصیت های گرفتار شده در شرایطی ناآشنا در مورد خانواده ای ثروتمند که مجبور می شوند زندگی شان را در یک شهر کوچک بازسازی کنند، توانست کیفیتش را حفظ کرده و میراث خود را به عنوان یک سریال کمدی تحسین برانگیز و متفاوت تثبیت کند.

این سریال جواهری نادر بود که به شکلی غیرمنتظره و متفاوت به موفقیتی عظیم دست یافت و در فصول آخر خود نیز تحسین منتقدان برانگیخت.

10 سریالی که در اوج محبوبیت و کیفیت به پایان رسیدند

۷- Fleabag (2016-2019)

سریال Fleabag با تنها دو فصل به پایان رسید، و این اتفاق تنها به خاطر دیدگاه هنری فیبی والر بریج خالق سریال و شخصیت اصلی آن بود. فصل اول در مورد شخصیت او بود که به طور مستقیم به دوربین خیره می شد و دیوار چهارم را با خطاب قرار دادن مستقیم مخاطب می شکست، در حالی که در فصل دوم شخصیتی جدیدی معرفی شد که رفته رفته متوجه صحبت های شخصیت اصلی با مخاطبان می شد.

والر بریج تصمیم گرفت تا داستان را در فصل دوم به پایان برساند، به این خاطر که حس می کرد نمی تواند زاویه جذاب جدیدی به رویکرد جالب شکستن دیوار چهارم ببخشد، همان چیزی که Fleabag را چنین جذاب و ماندگار ساخته بود.

علیرغم این که طرفداران سریال خواستار فصول بیشتری از Fleabag بودند، والر بریج تصمیم گرفت پیش از اینکه سبک هنری منحصربفردش کلیشه ای و قدیمی شود به داستان پایان دهد.

10 سریالی که در اوج محبوبیت و کیفیت به پایان رسیدند

۶- Atlanta (2016-2022)

سریال Atlanta با فصل چهارم در سال ۲۰۲۲ به پایان رسید که شامل برخی از خلاقانه ترین اپیزودهای سریالی تاریخ تلویزیون بود. سریال درام نسبتاً آنتالوژیک و تحسین شده دونالد گلوور در عناصر ساختاری و اوج های روایتی اش بسیار سیال و پویا بوده و یک نقطه نظر بسیار شناور داشت که بین اپیزودها متغیر بود.

این فرمت منحصربفرد می توانست ادامه سریال Atlanta برای چندین فصل دیگر را تضمین کند اما گلوور تصمیم گرفت این سریال را در شرایطی که هنوز ارتباط و تاثیر فرهنگی اش را داشت به پایان برساند.

گلوور پروژه های خلاقانه بسیار دیگری دارد، از جمله بازگشت بسیار مورد انتظار به دنیای رپ تحت نام Childish Gambino که احتمالاً این موضوع نقش مهمی در پایان زودهنگام سریال آتلانتا داشت.

10 سریالی که در اوج محبوبیت و کیفیت به پایان رسیدند

۵- Nathan For You (2013-2017)

سریال Nathan For You در طی چهار فصل بی نقص ادامه داشت، پیش از اینکه خالقش ناتان فیلدر تصمیم بگیرد این سریال را به پایان برساند تا به سراغ فرصت های خلاقانه دیگری برود. این سریال خلاقانه و منحصربفرد با رویکرد کمدی خاص خود که عناصر داستانی ساختگی را با مستند و ریالیتی شو ترکیب می کرد توانسته بود طرفداران بسیاری پیدا کند.

توجه دقیق و نکته بینانه فیلدر به جزییات و برنامه ریزی گسترده و عمیق برای هر اپیزود، احتمالاً به استراتژی پردازی و تعهد کاری بسیاری نیاز داشته است. بعد از چهار فصل، رشد شخصیت سلبریتی-طور فیلدر باعث شده بود که اجرای روایت های سریال Nathan For You دشوارتر شود و دیگر نتوان آن را در کیفیت و شرایط قبلی اجرا کرد.

اگر شخصیت های موجود در سریال می فهمیدند که او در واقع دارد آن ها را دست می اندازد، بدون شک سریال دیگر نمی توانست کارکرد اصلی اش را داشته باشد و در شرایطی که فیلدر دیگر برای بسیاری به شخصیتی شناخته شده تبدیل شده بود، ادامه چنین روندی غیرممکن به نظر می رسید و به همین دلیل سریال Nathan For You در اوج شهرت و اعتبار و کیفیت به پایان رسید.

10 سریالی که در اوج محبوبیت و کیفیت به پایان رسیدند

۴- Mr. Robot (2015-2019)

سریال Mr. Robot بعد از چهار فصل تحسین شده و بی نقص به پایان رسید که توانست به جهشی بزرگ برای دوران حرفه ای رامی مالک تبدیل شود. مدت کوتاهی پس از پایان سریال Mr. Robot، مالک در نقش اصلی شخصیت منفی فیلم No Time To Die به عنوان آخرین حضور دانیل کریگ در فیلم های جیمز باند ظاهر شد.

او همچنین نقش فردی مرکوری را در فیلم زندگینامه ای Bohemian Rhapsody بازی کرد، در حالی که آقای ربات در آخرین فصل خود قرار داشت، و بازی در نقش فردی مرکوری جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد نقش اول را برای او در پی داشت. به وضوح، شهرت و اعتبار مالک از آن فراتر رفت که بتواند بازی در نقش شخصیت تحسین برانگیز و بی نقص یک برنامه نویس کامپیوتری که به یک آنارشیست به نام الیوت تبدیل می شود را ادامه دهد.

10 سریالی که در اوج محبوبیت و کیفیت به پایان رسیدند

۳- Barry (2018-2023)

سریال Barry با فصل چهارم و درست همزمان با سریال Succession به پایان رسید. در حالی که در ابتدا گمانه زنی ها و ابهاماتی در مورد بازگشت سریال Barry بعد از پایان تاریک فصل سوم وجود داشت اما بیل هیدر به عنوان خالق و بازیگر نقش اصلی داستان هنوز بر این باور بود که داستانی برای روایت در فصل چهارم باقی مانده است.

با این تصمیم خلاقانه مشخص شد که حق با هیدر بوده و ساخت فصل چهارم تصمیم درستی بوده است، زیرا این سریال کمدی با امتیاز بی نقص ۹۸ درصد منتقدان برای فصل چهارم و پایانی حیرت انگیز، غافلگیر کننده و البته مناسب و باکیفیت به پایان رسید.

10 سریالی که در اوج محبوبیت و کیفیت به پایان رسیدند

۲- Ted Lasso (2020-2023)

سریال Ted Lasso با فصل سوم خود به پایان رسید، بعد از آنکه به محبوب ترین سریال تاریخ سرویس استریمینگ اپل تی وی پلاس تبدیل شد. تنها با معیارهای عدد و ارقامی، می توان با اطمینان گفت که تد لاسو می توانست فصول بسیار دیگری ادامه داشته باشد. اما خالقان سریال، از جمله جیسون سودیکیس، حس کردند که داستان بیشتری برای روایت شخصیت دوست داشتنی مربی آمریکایی فوتبال ماجرای سریال وجود ندارد.

در حالی که گمانه زنی های بسیاری وجود دارد مبنی بر اینکه تد لاسو برای فصل چهارم نیز باز خواهد گشت، سکانس های پشت صحنه فصل سوم نشان می دهند که این سریال دیگر تمام شده و این سریال در اوج اعتبار، محبوبیت و کیفیت به پایان داستان خود رسیده است.

10 سریالی که در اوج محبوبیت و کیفیت به پایان رسیدند

۱- Succession (2018-2023)

Succession به شکلی غیرمنتظره و حیرت انگیز در فصل چهارمش به پایان رسید تا یک پایان طبیعی را پس از پیچش های شوکه کننده در پایان فصل سوم، رقم بزند. جسی آرمسترانگ به عنوان خالق سریال، درخواست های شبکه اچ بی او برای ادامه Succession تا فصل پنجم را رد کرد، زیرا حس می کرد که چهار فصل دقیقاً همان چیزی است که او تصمیم داشته و انسجام این درام تحسین برانگیز را حفظ می کند.

سریال وراثت اکنون به عنوان یکی از منحصربفردترین سریال های تلویزیونی قرن شناخته می شود، ویژگی و اعتباری که تنها با استعداد هنری و نبوغ آرمسترانگ ایجاد شده است و بدین ترتیب سریال وراثت زمانی که در اوج محبوبیت و اعتبار و کیفیت قرار داشت از مخاطبان خود خداحافظی کرد.

بیشتر بخوانید: عکس/ ۱۰ فیلم جذاب در مورد آدم‌ربایی که باید ببینید

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.